Postporođajna depresija
Rođenje bebe izaziva mnoga velika osećanja – ljubav, radost, uzbuđenje, frustraciju, nervozu… Doživljavanje uspona i padova u prvim sedmicama i mjesecima nakon rođenja je za očekivati, s obzirom na velike emocionalne i fizičke promjene koje dolaze sa rođenjem i brigom za novo dijete.
Ali za mnoge, osjećaj depresije i anksioznosti može zasjeniti proslavu dobrodošlice vašem novom članu porodice. Otprilike dva do tri dana nakon porođaja, uobičajena su osjećanja depresije i anksioznosti.
Možda ćete idoživjeti plač bez razloga, imati problema sa spavanjem ili sumnjati u svoju sposobnost da brinete o novoj bebi. Ovo je uglavnom zbog promjene nivoa progesterona. Ali promjene u hormonima vjerovatno neće biti jedini uzrok.
Osim ovih hormonalnih promjena, postoje i drugi faktori koji mogu dovesti do ovih osjećanja kao što su produženi periodi umora ili iscrpljenosti, izazovi s dojenjem i druge postporođajne komplikacije.
Postporođajna depresija ili postnatalna depresija se obično javlja dvije do osam sedmica nakon porođaja, ali može se dogoditi i godinu dana nakon rođenja djeteta. Jedna od važnih stvari u vezi sa postporođajnom depresijom je da se ne osećate samo tužno. Osjećaj intenzivne anksioznosti takođe je uobičajena karakteristika postporođajne depresije. Neki simptomi postporođajne depresije na koje treba obratiti pažnju uključuju osjećaj preopterećenosti, uporni plač, nedostatak povezanosti sa svojom bebom i sumnju u svoju sposobnost da brinete o sebi i svojoj bebi.
Simptomi postnatalne depresije slični su simptomima depresije. Oni uključuju:
- osjećaj tuge
- nemogućnost uživanja u stvarima koje vam inače donose zadovoljstvo
- umor ili gubitak energije
- slaba koncentracija ili pažnja
- nisko samopoštovanje i samopouzdanje
- poremećen san, čak i kada vaša beba spava
- promjene u apetitu
Možda ćete se osjećati „odvojeno“ od svoje bebe ili partnera, pa čak i pomisliti da povrijedite sebe ili svoju bebu. Može biti veoma zastrašujuće imati misli o povredi vaše bebe, ali zapamtite da to ne znači da ćete je zapravo povrijediti. Što prije razgovarate s nekim o svojim mislima i osjećanjima – prijateljem, rođakom, doktorom ili babom, na primjer – prije ćete moći dobiti pomoć koja vam je potrebna.
“Zaista je važno priznati i normalizovati da se prelazak od nezavisne odrasle osobe u nečijeg roditelja nije nešto što se događa u tren oka.”
Koji su neki od načina da sebi pomognete ako patite od postporođajne depresije?
Lijekovi
Postoji niz lijekova koji su učinkoviti u liječenju i smanjenju simptoma postporođajne depresije. Iako se male količine antidepresiva mogu prenijeti kroz majčino mlijeko, generalno postoji minimalan uticaj na mlijeko i dobrobit djeteta. Budući da dojenje ima toliko prednosti za vašu bebu, važno je sagledati te prednosti u odnosu na potencijalnu izloženost lijekovima u vašem majčinom mlijeku. Prije nego počnete uzimati bilo koji lijek, svakako razgovarajte sa svojim doktorom o opciji koja vam najbolje odgovara.
Psihoterapija (terapija razgovorom)
Postoji niz psihoterapije [kao što je terapija kognitivnog ponašanja (CBT) ili interpersonalna terapija (IPT)] koje dobro djeluju kod postporođajne depresije i anksioznosti. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnicima o pronalaženju stručnjaka za mentalno zdravlje koji će vam pomoći da se snađete u ovim osjećajima.
Pobrinite se da kod kuće dobijete dovoljno njege i podrške
Spavate li dovoljno? Da li jedete adekvatne obroke? Mnogi novi roditelji brinu o svojoj bebi i nemaju vremena za pristojan obrok. Uzimanje hranljivog obroka ispunjenog proteinima može vam pomoći da se osećate bolje.
Razgovarajte sa ljudima sa sličnim iskustvima
Često možemo osjetiti da smo jedini koji osjećaju kako to radimo. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnikom o vršnjačkoj podršci i grupama za savjete koje su dostupne za razmjenu misli, osjećanja i iskustava. Takođe je važno razgovarati sa svojim prijateljima i članovima porodice o tome kako se osjećate. Biti dobri prema sebi. Možda imate mnoga očekivanja od sebe kao roditelja, ali niko od nas ne može uvijek ispuniti sva naša očekivanja. Ne brinite ako ne uradite nešto što ste planirali, ili ako se ponovo osjećate gore. Pokušajte da se ponašate prema sebi kao prema prijatelju i budite ljubazni prema sebi.