Kako bračno savjetovanje može spasiti brak?
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, svaki peti brak u 2021. godini se završio razvodom.
Prosječno trajanje braka u Republici Srpskoj je 12 godina, a najveći procenat razvoda (ukupno 50% od svih razvoda) se dešava između druge i devete godine braka.
Podatak da se razvode bračni parovi koji su proveli 25 i više godina u braku (13% svih razvoda je u ovoj grupi) je takođe zabrinjavajući.
Kako možemo, naravno, pod uslovom da nam je to cilj i da to želimo, pokušati spasiti svoj brak?
Za tako nešto nema čarobnog štapića niti lakog recepta, ali jedan od odgovora je, svakako, da su oba bračna partnera spremna i voljna da spase brak te da se obrate za stručnu pomoć, u sklopu bračnog savjetovanja. Primarni cilj bračnog savjetovanja je pomoći parovima da bolje razumiju jedni druge i prevaziđu svoje razlike kako bi imali zdraviji odnos. Osmišljeno je da nauči parove kako da govore saosećajno i sa manje straha, kao i kako da riješavaju probleme i upravljaju konfliktom na zdrav način.
Bračno savjetovanje, koje se često naziva terapijom za parove, je resurs koji može biti od pomoći parovima koji prolaze kroz izazovna vremena u svojoj vezi. Na više različitih načina, ima moć da spasi brak. Jedan od primarnih ciljeva bračnog savjetovanja je poboljšanje sposobnosti parova da međusobno komuniciraju. Pogrešna komunikacija, pogrešna shvatanja i nespremnost da se artikulišu sopstvene potrebe i osjećanja često su osnovni uzroci problema u bračnim vezama. Parovi mogu imati koristi od rada s terapeutom kako bi razvili zdrave komunikacijske navike, što može rezultovati manjim brojem svađa i većim razumijevanjem.
Sposobnost efikasnog rješavanja nesuglasica jedna je od mnogih vještina kojima terapeuti mogu podučiti parove na terapiji. Oni pomažu parovima u određivanju temeljnih problema koji utiču na njihove odnose i daju strategije za konstruktivno rješavanje svađa koje se mogu pojaviti. Ovo ima potencijal da spriječi da čak i relativno mali sukobi prerastu u značajnije probleme.
Bračni savjetnici pomažu parovima u identifikaciji i rješavanju temeljnih problema koji mogu biti faktor u razvoju bračnog sukoba. U prošlosti je možda bilo traumatskih iskustava, individualnih problema sa mentalnim zdravljem ili nesuglasica koje nikada nisu riješene.
Ako je došlo do pogoršanja ili gubitka povjerenja između dva partnera tokom braka, terapeut može olakšati proces vraćanja povjerenja. Bračno savjetovanje može pružiti sigurno okruženje u kojem partneri mogu raditi zajedno na ponovnom uspostavljanju povjerenja u svojoj vezi, što je suštinska komponenta sretnog i ispunjenog partnerstva.
Savjetovanje za bračne parove može pomoći partnerima da ponovo podstaknu emocionalnu i fizičku bliskost koja je ranije postojala u njihovoj vezi. To može imati pozitivan uticaj na kvalitetu veze koja postoji između njih. Bračni savjetnici su u mogućnosti klijentima pružiti strategije koje pomažu u poboljšanju emocionalne povezanosti, intimnosti i seksualnog zadovoljstva.
Rijetko se dešava da parovi stupaju u brak sa iracionalnim očekivanjima u vezi sa svojim supružnikom ili prirodom samog partnerstva. Parovi koji zajedno odlaze kod terapeuta mogu otkriti da im savjetovanje pomaže da postave razumnija očekivanja, što zauzvrat može smanjiti njihov osjećaj frustracije i razočaranja.
Bračno savjetovanje može pomoći parovima da se sjete razloga zbog kojih su se odlučili posvetiti jedno drugome, što pomaže u jačanju njihove posvećenosti vezi. Terapeuti su u mogućnosti da pomognu parovima da ponovo otkriju svoju ljubav jedni prema drugima i svoju posvećenost braku, što može biti izuzetno jaka motivacija u suočavanju s poteškoćama.
Razvoj sposobnosti rješavanja problema jedan je od ciljeva kojima terapija parova teži. Ovo su vještine koje se mogu koristiti za probleme koji se mogu pojaviti u budućnosti. To im daje mogućnost da se timski rješavaju problema i dođu do zaključaka koji su u najboljem interesu oba partnera.
Bračno savjetovanje može biti intervencija koja sprječava da problemi eskaliraju do tačke u kojoj postoji šteta koja se ne može popraviti prije nego što dostigne tu fazu. Traženje pomoći u ranoj fazi pomaže u izbjegavanju da problemi postanu čvrsto ukorijenjeni i da ih je kasnije teže izliječiti.
Parovi mogu poboljšati svoje mehanizme suočavanja učeći nove, zdravije načine suočavanja sa stresom, razočaranjem i drugim uticajima iz vanjskog svijeta. Ovo su vrste sposobnosti suočavanja koje mogu biti korisne u sprječavanju budućih sporova.
Bitno je imati na umu da uspjeh bračnog savjetovanja zavisi od želje obje strane da učestvuju u procesu, da budu prilagodljive novim idejama i da aktivno rade na rješavanju problema koji postoje u njihovoj vezi. Bračno savjetovanje može biti od velike pomoći za mnoge različite parove, ali neće uvijek spasiti svaku zajednicu. Ovo je posebno tačno ako jedna ili obe strane oklijevaju da učestvuju u procesu, ili ako je partnerstvo bilo izloženo značajnim i upornim povredama. Ako je to slučaj, terapeut će možda moći voditi par kroz proces razvoda ili razdvajanja na način koji je manje borben i produktivniji.