Na ovaj način se pravilno vrši samopregled dojke
Karcinom dojke je najčešći zloćudni tumor koji se javlja kod žena.
Ne može se predvidjeti kod kojih će se žena ovaj tumor razviti, pa je zato važno vršiti redovne kontrole i prevenciju, kako bi se mogao otkriti u ranoj fazi. Određeni faktori poput starije životne dobi, pozitivne porordične anamneze i loših životnih navika sa sobom nose povećan rizik od nastanka raka dojke. No, tzv. screening testiranja bi trebale raditi sve žene, a ne samo pripadnice rizičnih grupa. Samopregled dojki jedna je od takvih metoda, a u nastavku saznajte više o njemu.
Šta trebam znati o samopregledu dojke?
U kombinaciji s redovitim ultrazvučnim i mamografskim pregledima, samopregled je važan alat u otkrivanju zloćudnih promjena dojki u što ranijoj fazi.
S redovitim samopregledom dojki poželjno je započeti već u ranim dvadesetim godinama života kako biste se upoznali s anatomijom svojih grudi te na vrijeme prepoznali eventualnu pojavu neobičnih promjena. Samopregled je potrebno izvoditi jednom mjesečno, po mogućnosti sedam dana od početka menstruacije ili uvijek istog dana u mjesecu za žene koje nemaju menstruaciju, te dojilje.
Kako se vrši samopregled dojke?
Samopregled se sastoji od dva dijela – posmatranja izgleda i opipavanja tkiva dojki te ga je najlakše izvoditi u sklopu večernje rutine za vrijeme tuširanja u sljedeća tri koraka:
- ISPRED OGLEDALA
Skinite gornji dio odjeće te oslonite ruke na bokove i stisnite ih prema dolje kako bi stisnuli prsne mišiće koji se nalaze iza dojki. Posmatrajte svoje grudi u ogledalu. Potražite bilo kakvu promjenu tkiva i kože dojke i bradavice poput crvenila ili druge promjene boje, krasti i ranica, izbočina, uvlačenja kože i bradavica, oteklina i sl.
Podignite potom ruke iznad glave te ponovno osmotrite dojke sa svih strana tražeći bilo kakve vidljive promjene. Ovaj položaj može otkriti mase skrivene iza bradavica.
- ISPOD TUŠA
Drugi korak započnite tuširanjem i sapunanjem cijeloga tijela. Mokrim prstima prelazite malim kružnim pokretima preko dojke krećući se kružno, tako da detaljno prođete tkivo samih dojki. Obavezno prijeđite i prostor između i iznad dojki, te pazušnu jamu. Koristite desnu ruku za pregled lijeve dojke te lijevu ruku za pregled desne dojke.
Provjerite postoji li tvrdi čvor ili zadebljanje. Pažljivo provjerite ima li ikakvih promjena u odnosu na raniji samopregled.
- U LEŽEĆEM POLOŽAJU
Treći korak izvodite u ležećem položaju na krevetu. Kako biste što bolje otkrili tkivo dojke, stavite jastuk ili složeni peškir pod rame i ruku iznad glave. Ispruženim prstima suprotne ruke pritiskajte dojku nježno u malim kružnim pokretima krećući se kružno po cijeloj dojci.
Koristite najprije vrlo nježan pritisak, potom srednji i na kraju čvrsti pritisak da opipate i dublje tkivo. Ponovite ove korake na drugoj dojci nakon što jastuk premjestite pod suprotno rame i podignete ruku iznad glave.
Završite pregled opipavanjem područja ispod pazuha. Ruka koja miruje treba biti potpuno opuštena kako bi se mišići oko pazuha opustili. To možete postići na način da dok sjedite položite opuštenu ruku na malo udaljeni sto ili drugi namještaj, te suprotnom rukom duboko opipajte cijeli pazuh tražeći povećane limfne čvorove ili kvržice.